آموزش نصب ویندوزXP  از طریق ویندوز موجود (1)

ابتدا باید یك cd ویندوز xp داشته باشید ،
دقت كنید كه این cd باید bootable باشد. اگر می خواهید كه ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوزxpكنید یا update كنید نیازی به cd بوت ندارید. cdویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیك auto run خواهد شد.
دقت كنید كه اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را كه مثلا 98 یاme یا2000 میباشد را update كنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد. ولی اگر ویندوز شما ایراد دارد. بهتر است آن را از اول فرمت و نصب كنید كه این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است.

آموزش نصب ویندوزXP  از طریق ویندوز موجود (1)

ابتدا باید یك cd ویندوز xp داشته باشید ،
دقت كنید كه این cd باید bootable باشد. اگر می خواهید كه ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوزxpكنید یا update كنید نیازی به cd بوت ندارید. cdویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیك auto run خواهد شد.
دقت كنید كه اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را كه مثلا 98 یاme یا2000 میباشد را update كنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد. ولی اگر ویندوز شما ایراد دارد. بهتر است آن را از اول فرمت و نصب كنید كه این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است. بعد از این كه cd ویندوز را گذاشتید. خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xpكلیك كنید. در قسمت بعد از شما پرسیده میشود كه میخواهید یك ویندوز جدید نصب كنید یا ویندوز فعلی را update كنید در صورتی كه در ویندوز فعلی شما ایرادی ندارد و میخواهید آن را تبدیل به xp كنید این مرحله را رد كنید و دست نزنید زیرا به طور خودكار upgrade recommended انتخاب شده است. ولی چنانچه قصد دارید ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب كنید باید new instalationرا انتخاب كنید. در این صورت بعد از نصب كامل ویندوز xp هنگامی كه سیستم را روشن می كنید دو منو ظاهر شده و از شما پرسیده خواهد شد كه میخواهید وارد كدام ویندوز شوید.بدین ترتیب شما2 ویندوز خواهید داشت. در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد كنید این سریال احتمالا در پشت كیس cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.
در قسمت بعد روی دكمه advanced option كلیك كرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیك بزنید.این برای این است كه شما درایوی را كه ویندوز در ان ریخته شود را انتخاب كنید.همچنین جهت تسریع كار میتوانید گزینه اول را تیك بزنید تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از انجا نصب شوند.بر روی ok كلیك كنید. در قسمت پایین میتوانید زبان خود را انتخاب كنید آن را farsi انتخاب كنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم دارید از فارسی سازی مثل سینا پك یا سپهر XP استفاده كنید این قسمت را دست نزنید).

آموزش نصب ویندوزXP  از طریق ویندوز موجود (1)
 

حال بر روی next كلیك كنید. در این مرحله از شما سوال میشود میخواهید نصب ویندوز رو از اینترنت به روز كنید؟ چنانچه مایل باشید میتوانید گزینه بالا را انتخاب كرده و next را بزنید در این صورت اخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شوید.به هر حال بعد از رد كردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیك كپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.
منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی كند بعد از این كه به متنی كه حاوی توضیحات مایكروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 كلیك كنید تا تائید شود. در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد كه میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب كنید و با زدن دكمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Escمیباشد. اگر Escرا زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب كنید همچنین با زدن دكمه Dمیتوانید درایو را پاك كنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو كنید. بعد از این كه D را بزنید دوباره دكمه Lرابزنید حال درایو پاك شده.میتوانید درایو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهCان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید حجم آن را تایین كنید . مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو كنید.باید هجم فعلی را تبدیل به 2 كرده و Enter كنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض كردن یا تقسیم هجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده كنید یا این كه برای ساخت پارتیشن های خود بایدFdisk‌را بلد باشید به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید. در اینجا میتوانید انتخاب كنید كه فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFSتفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب كنید.بهتر است گزینه هایی كه جلوی ان كلمه Quick نوشته شده را انتخاب نكنید زیرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از این كه مراحل را رد كردید ویندوز فرمت انتخابی شما را آغاز كرده و سپس فایلهای مورد نیاز را كپی میكند. سپس سیستم restartخواهد شد. بعد از شروع مجدد سیستم منتظر بمانید تا مرحل نصب اتوماتیك پیش برود تا اینكه شما با پنجره ای مواجه خواهید شد.در اینجا زبان خود را انتخاب میكنید .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسی را انتخاب كرده اید این قسمت را دست نزنید . فقط در قسمت details عربی را remove كنید(البته این كار بستگی به نوع كیبورد شما دارد ولی در اكثر كیبوردها با این كار چند ایراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوزxpكامل نیست و ایراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهید داشت برای فارسی كردن ویندوز میتوانید از یك فارسی ساز استفاده كنید) رو دكمه ok زده و nextكنید. از اینجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترك میباشد.
در این جا نام خود و نام كمپانی یا شركت یا هرچه دوست دارید.مثلا home در اینجا نام كامپیوتر خود را مینویسید كه نامی به عنوان پیش فرض نوشته میشود.در قسمت پایین میتوانید پسور مدیریت كامپیوتر را وارد كنید به این ترتیب كسی نمیتواند به جای شما وارد شود زیرا شما مدیریت كامپیوتر را دارید و میتوانید حتی برای استفاده كننده های دیگر هم قواعدی خواص تایین كنید مثلا برادر كوچك شما نتواند فایلها را پاك كند. این قسمت برای تنظیمات اتصال به اینترنت است.روی منوی پایین روی اول زده و ایران را انتخاب كنید.در قسمت WhatAreaCode استان را میزنید مثلا برای تهران 021 در قسمت dial number چیزی ننویسید.و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خود تون یا پالس را انتخاب كنید و next كنید. در اینجا ساعت محلی را انتخاب میكنید.جلوی time zone اگر در ایران هستید GMT+03:30 Tehran را انتخاب كنید. و بر روی next كلیك می كنید . ویندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پایان میرساند و سیستم restart خواهد شد. بعد از شروع مجدد ویندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزینه هایی كه از شما میخواهد ویندوز را توسط اینترنت رجیستر كنید را كنسل كنید ( باید گزینه های پایین را انتخاب كنید ) زیرا هنوز معلوم نیست مودم شما به درستی كار میكند یا نه ؟
سپس در آخر از شما خواسته میشود 5user معرفی كنید كه شما برای اولی نام خود را وارد كرده و finish را بزنید. حال شما وارد ویندوز جدید شده اید.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 شهریور 1389    | توسط: Mostafa Nano    |    نظرات()